Skip to main content
28 maj 2022

Rok podatkowy 2022: Kiedy zaczyna się i kończy rok podatkowy, daty roku podatkowego 2022/23 i co to oznacza dla Ciebie

02 February, 2021

Lata podatkowe nie trwają od stycznia do grudnia, jak w przypadku tradycyjnych kalendarzy. Zamiast tego zaczynają się w kwietniu.


W wiosennym oświadczeniu kanclerz Rishi Sunak ujawnił nowy plan podatkowy w obliczu rosnącej presji na rząd, aby podjął działania w związku z rosnącymi kosztami życia. Zmiany te wejdą w życie wraz z rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego, podczas gdy inne już weszły w życie.


Oto, kiedy zaczyna się i kończy rok podatkowy oraz jak to może wpłynąć na Ciebie.

Kiedy zaczyna się i kończy rok podatkowy?

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zawsze zaczyna się 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia. W tym roku oznacza to, że w tym tygodniu zakończy się we wtorek, a rozpocznie w środę.

Tradycja ta sięga roku 1752, kiedy to Wielka Brytania przeszła na kalendarz gregoriański, który rządzi naszymi dzisiejszymi miesiącami. Według starego systemu juliańskiego rok finansowy zaczynał się w Nowy Rok, czyli 25 marca.

Brytyjskie Ministerstwo Finansów postanowiło, że rok podatkowy 1752/53 będzie trwał 365 dni, aby nie tracić dochodów. Oznacza to, że od tej pory rok podatkowy kończył się 4 kwietnia, a nowy zaczynał się 5 kwietnia.

W 1800 r. przesunięto go o jeden dzień, ponieważ nie istniał rok przestępny gregoriański, lecz juliański, co dało nam daty, których używamy dzisiaj. Od tamtej pory tak właśnie jest.

Co należy zrobić na koniec roku finansowego?

Ogólnokrajowa podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne o 1,25 punktu procentowego wejdzie w życie od 6 kwietnia, co oznacza, że automatyczne składki dla pracowników wzrosną odpowiednio. Osoby samozatrudnione również będą musiały zwrócić uwagę na wysokość składek, które same płacą, ponieważ stawki wzrosną do 10,25 procent od zarobków do 50 270 funtów i 2,25 procent od kwoty powyżej tej sumy.

Osoby zarabiające na dywidendach również odczują zmiany w roku podatkowym 2022/23, ponieważ stawki ich opodatkowania wzrosną o 1,25%. Dotyczy to wszystkich dywidend zadeklarowanych w nowym roku podatkowym.

Podobnie jak na koniec każdego roku finansowego, jeśli będziesz zobowiązany do wypełnienia zeznania podatkowego, HMRC skontaktuje się z Tobą bezpośrednio. Dotyczy to osób samozatrudnionych zarabiających więcej niż £1,000. Jeśli jest to pierwszy rok, w którym dotyczy to Ciebie, będziesz musiał zarejestrować się w HMRC, aby płacić podatek i składki National Insurance.

Jeśli musisz złożyć zeznanie podatkowe samodzielnie, termin złożenia zeznania upływa 31 stycznia 2023 r. dla zeznań składanych online oraz 31 października dla zeznań składanych w formie papierowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z HMRC. Niedopełnienie obowiązku złożenia lub opłacenia zeznania podatkowego może skutkować grzywną w wysokości minimum £100 za zwłokę lub innymi poważniejszymi opłatami.

28 maj 2022